0332 233 19 13 Müşteri Hizmetleri

Yangın Solunum Cihazları

Yangının ilk safhalarında verimli bir müdahalenin yerine getirilebilmesi için o bölümde çıkması muhtemel yangın tipine uygun söndürücü seçilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan öncelikle yangın sınıflarının belirlenmesi gerekmektedir.

Yangın Solunum Cihazları

Yangın Solunum Cihazları

Teknik Bilgiler :

 • Maxxmotion ve ticaret; döner- ve- pivot mekanizması sağlamak için savaşçı sırt her zaman doğru konumda
 • Ne olursa olsun itfaiyeci yönlendirme
 • Taşıma kolları
 • Arabiner bağlantı noktaları kurtarma
 • Üç seçimi sesli düşük hava alarm
 • Görsel düşük hava alarm ön( ikinci kademe regülatörü) ve arka( airpod ve ticaret; çantası)
 • Pil durumu göstergesi
 • Speedchange ve ticaret; silindir kilit- ve- çıkış mekanizması pratik silindir changeout
 • Merkezi güç kaynağı

 

Yangının meydana geldiği alanda, insanların solunum yapabilmesi ve yeteri kadar oksijen alabilmeleri için; yangın solunum cihazlarından yardım alınmaktadır. Yangın çıkma ihtimalinin yüksek olduğu yerlerde, yangın söndürme sistemlerinin kurulu olduğu alanlarda, yangın dolapları içerisinde yangın solunum cihazlarının bulunması da gerekmektedir. Çünkü yangın meydana geldiğinde oksijen miktarı azalmakta ve karbondioksit oranı bir anda artış göstermektedir. Bu yüzden yangın mahalinde insanların solunum yapabilmeleri de zorlaşır ve zehirlenmeler ortaya çıkar. Bu nedenle yangın solunum cihazlarının da yangın çıktığında insanların rahatlıkla alabilecekleri bir şekilde konumlandırılmış olması gerekmektedir. Özellikle itfaiyeciler için yangın solunum cihazları olmazsa olmazlardandır. İtfaiyeciler için de solunumun önemli bir anlamı vardır.

İnsanların solunum yaptıkları havada; % 78 azot, % 21 oksijen, % 0.04 karbondioksit ve % 0.96 muhtelif gazlar bulunuyor. Hava ısınmaya başladığında; bu oranlarda değişim olur ve hava su buharıyla da birleşir. % 74 azot, % 19.6 oksijen, % 6.1 su buharı, % 0.03 karbondioksit havada yer alır. Yangın çıktığında ise; hızla oksijen miktarı azalır ve insanların solunum yapabilmeleri hayli güçleşir. Bu esnada da yangın solunum cihazlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu cihazların 2 türü vardır:

 • 200 bar basınç altında içinde 4 litre havanın bulunduğu 2 tüplü yangın solunum cihazları,

 • 300 bar basınç altında içinde 6 litre havanın bulunduğu tek tüplü solunum cihazları.

Temiz Hava Solunum Cihazı

Yangın solunum cihazları 3 bölümden oluşmaktadır. Taşıma çerçevesi, taşıma bağı ve sırtlıktan meydana gelen bu cihazlar; sırtlık sayesinde her ne kadar ağır olsa da, taşıma kolaylığı sağlamaktadır. Sırtlığın bir diğer görevi ise; tüplerin kullanıldıktan sonra soğuması durumunda tüpte meydana gelen soğukluğu dışarıya yansıtmaması olmaktadır. Taşıma çerçevesinde ise; emniyet ventili, basınç düşürme sübabı ve ikaz düğmesi yer almaktadır. Aynı zamanda yangın solunum cihazlarında önemli olan bir diğer nokta da; maskeler olmaktadır. Bu maskeler yüzün korunmasına ve solunum cihazının kafaya iyi bir şekilde oturmasına yardımcı olmaktadır. Dış bölümünde conta özelliği olduğundan; yangın esnasında zehirli havayı içeriye sızdırmamaktadır. Temiz hava solunum cihazı, geniş bir görüş açısına sahip olan camları da bünyelerinde barındırmaktadırlar.